Avrupa elektrikli kamyon ve otobüsler için şarj istasyonu ağı oluşturuyor!

admin

Admin
Yönetici
258

Avrupa elektrikli kamyon ve otobüsler için şarj istasyonu ağı oluşturuyor! Önde gelen kamyon üreticileri Daimler, Volvo ve Traton Avrupa'daki bu açığı gidermek için kollarını sıvadı. Bu üç şirket, Avrupa genelinde yüksek performanslı şarj istasyonu ağı kurmak için iş birliği yapacağını duyurdu. Her üç firmaya da sahalarını geliştirmek adına bir fırsat da doğmuş oldu.

Kurulacak şarj istasyonu ağı ile elektrikli kamyon, çekici ve otobüs gibi büyük araçlara hizmet verecek. Elektrikli üretilen Tesla Semi yollara çıktığında bu istasyonlar kurulmuş olacak. Yapılan açıklamaya göre, üç kamyon üreticisi de toplamda istasyon ağının kurulumu ve işletilmesi için 500 milyon Euro bütçe ayrılacak.

Bu kapsamda en az 1700 tane yüksek voltajlı şarj istasyonu kurulması planlanıyor. Hedef 2027'ye kadar tüm istasyonların kurulmuş ve faaliyete başlamış olması olarak belirlenmiş denildi.
 

nuriozzkan

Moderatör
İyiden iyi artık elektrikli herşey başlıyor. Bunlara birde güneş enerjisi takılırsa daha ne isteriz. Aman aman tadından yenmez.
 

Reklam

Üst